1 ноември
почивен ден ли е?
На 1 ноември се отбелязва Денят на народните будители, но той НЕ е официален почивен ден в България. Денят е работен за всички, с изключение на учебните заведения, където е обявен за неприсъствен. Това означава, че учениците и преподавателите не посещават училище.
Важно е да се отбележи, че тази година, по изключение, 1 ноември попада в рамките на есенната ученическа ваканция, която е от 31 октомври до 3 ноември включително. Учебните занятия започват отново в понеделник, 4 ноември. ( официална информация от Министерството на образованието и културата )
Денят на народните будители: Какво трябва да знаем?
Денят на народните будители се чества на 1 ноември и е посветен на всички български просветители, революционери, книжовници и културни дейци, които през вековете са допринесли за запазването на българската култура, език и дух. Този празник почита паметта на личности, които са помогнали за възраждането на националното самосъзнание и културно развитие на страната.
История на празника
Денят на народните будители започва да се отбелязва през 1909 г. в Пловдив, когато се чувства необходимостта от отдаване на почит на българските просветители. През 1922 г. цар Борис III официално утвърждава празника с указ, като го обявява за национален ден на почит към будителите. След установяването на комунистическия режим в България, празникът е отменен и е забравен за почти 50 години. Възстановен е през 1992 г., когато отново започва да се празнува като официален, но неработен за училищата ден.
Защо 1 ноември не е официален почивен ден?
Въпреки значимостта на Деня на народните будители, той не е обявен за официален почивен ден, тъй като целта е да се отдаде почит на просветителите и да се засили връзката с българското културно наследство чрез образователни и културни инициативи. Учебните заведения получават неприсъствен ден, което позволява на учениците и учителите да се включат в честванията и да осъзнаят значимостта на празника.
Какви събития се организират на този ден?
На 1 ноември в цялата страна се провеждат събития като тържества, лекции, изложби и възпоменателни мероприятия в чест на личности като Паисий Хилендарски, Васил Левски, Христо Ботев и много други. Училищата организират специални програми, посветени на българските будители, а музеите и културните институции често предлагат безплатен вход и тематични изложби.
Интересни факти за Деня на народните будители
- Официалното възстановяване на празника през 1992 г. става по инициатива на група български интелектуалци, които искат да върнат този символичен ден в обществения живот.
- Пловдив е първият град, където празникът започва да се отбелязва организирано.
- Въпреки че не е обявен за почивен ден, някои компании в страната предлагат възможност за участие на служителите в тържества и обществени инициативи, свързани с празника.
Денят на народните будители не само почита миналото, но и насърчава стремежа към знание и култура, напомняйки за значението на образованието и духовността за развитието на обществото.